5
(3)

اهمیت پایش آب و هوا در مدیریت مزرعه

اصطلاحات آب و هوا و کشاورزی در فناوری های تولید محصولات زراعتی همیشه با هم مرتبط بوده اند. این رابطه کشاورزان را مجبور می کند پیش بینی های آب و هوا را دنبال کنند تا بتوانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و از هر گونه ضرر جلوگیری کنند.کشاورزان را مجبور می کند پیش بینی های آب و هوا را دنبال کنند تا بتوانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و از هر گونه ضرر جلوگیری کنند.بدون شک پیگیری شرایط آب و هوایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله به برخی از مزایای پایش آب و هوا در مزارع میپردازیم:

مدیریت ریسک

رشد آفات به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. حشرات برای رشد خود به گرمای مشخصی نیاز دارند. همچنین بسیاری از بیماری های محصولات زراعی نیز تحت تأثیر آب و هوا قرار می گیرند. بارندگی های مکرر به همراه کوتاه بودن مدت زمان گرما منجر به رطوبت خاک و در نهایت منجر به بیماری های محصولات می شود. مجهز بودن به ابزارهای مناسب نظارت آب و هوا به کاهش خطرات احتمالی کمک شایانی می کند.

آبیاری محصولات زراعی

در طول فصل تولید مثل و رشد، محصولات  به مقدار مناسبی از نور، رطوبت و دما نیاز دارند. داشتن اطلاعات پیش‌بینی آب و هوا در زمان واقعی، کشاورزان را از تصمیم‌گیری پرهزینه باز می‌دارد و به آنها کمک می‌کند تا میزان یا زمان آبیاری را تعیین کنند.

زمان بندی کوددهی

تعیین زمان استفاده از کود یکی از تصمیمات کلیدی یک کشاورز است. هر گونه استفاده نادرست می تواند تأثیر نامطلوبی بر سود مزرعه داشته باشد.پایش آب و هوا زمان دقیقی را از زمانی که خاک در شرایط کود دهی قرار دارد در اختیار شما قرار می دهد و از اتلاف وقت و هزینه شما جلوگیری می کند.

برنامه ریزی تولید مزرعه

برای داشتن یک مزرعه سودآور، باید تمام جزئیات فعالیت های مزرعه خود را برنامه ریزی کنید. آگاهی از الگوهای آب و هوا برای برنامه ریزی فعالیت های تولید مزرعه در زمان مناسب بسیار مهم است. لازم است بدانید در شرایط آب و هوایی خاص چه محصولاتی را بکارید تا از اتلاف وقت و ضرر مالی جلوگیری کنید.

میانگین دمای تهران به صورت ماهانه

جمع بندی

پایش آب و هوا یک عامل بسیار مهم در موفقیت مزرعه است. به شما کمک می کند تا برنامه های کارآمدتری داشته باشید، شیوع بیماری های محصولات کشاورزی را کاهش دهید، در هزینه ها صرفه جویی کنید و از اتلاف زمان جلوگیری کنید. اینها تنها تعدادی از مزایای بسیاری است که نظارت آب و هوا به کشاورزان ارائه می دهد.

امتیاز شما به این محتوا :

میانگین امتیاز این محتوا: 5 / 5. تعداد آرا: 3

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! اولین نفر باش!

2 Responses
    1. مهرناز (Admin)

      درود دوست عزیز،
      در صفحه ی تماس با ما شماره ی تماستون رو وارد کنید تا در اسرع وقت باهاتون تماس بگیریم و راهنماییتون کنیم

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید