4.8
(4)

آنالیز خاک چیست؟

داشتن یک مزرعه ی سالم و مولد، مستلزم داشتن خاک سالم است. توصیه می شود جهت حفظ سلامت خاک، حدالامکان خاک آنالیز شود.اولین مرحله ی آنالیز خاک، جمع آوری نمونه هایی از قسمت های مختلف مزرعه است.این نمونه ها در آزمایشگاه توسط متخصصان بررسی می شوند تا pH  و مواد مغذی خاک را اندازه‌گیری کنند و در نتیجه حاصلخیزی فعلی و کمبود مواد غذایی را در خاک تعیین کنند.

با نتایج تست خاک چه باید کرد؟

نتایج تجزیه و تحلیل خاک، به شما نشان می دهد خاک برای کاشت یک نوع محصول خاص به چه چیزهایی نیاز دارد؟ در این مقاله درباره ی اقداماتی که ممکن است لازم باشد برای نتیجه گیری بهتر از آنالیز خاک انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

آنالیز خاک

اصلاح یا تغییر PH خاک

pH  یا واکنش خاک نشانه اسیدی یا قلیایی بودن خاک است که با واحد pH اندازه گیری می شود. برخی از گیاهان مانند کاملیا و بلوط ، خاک اسیدی را برای رشد ترجیح می دهند، اما برخی دیگر مانند حسن یوسف و اسفناج خاک قلیایی را ترجیح می دهند. بسته به محصولی که قرار است تولید کنید، pH خاک خود را تغییر دهید. یکی از رایج ترین روش ها برای قلیایی کردن خاک استفاده ازهر چیزی است که شامل شکلی از آهک می شود. اما، اگر می خواهید سطح اسید را در خاک افزایش دهید، باید به دنبال کودهایی باشید که شامل نیترات آمونیوم یا اوره با پوشش گوگرد است. استفاده‌ی نادرست از کودهای اسیدی میتواند موجب زیان شود، بنابراین به یاد داشته باشید که همیشه دستورالعمل های برچسب کود را با دقت دنبال کنید.

PH خاک

اصلاح مقادیر NPK

به طور معمول، نتایج آزمایش خاک شامل توصیه هایی مربوط به مقادیر NPK است. نیتروژن( (N، فسفر(P) و پتاسیم(K) برای سلامتی و رشد گیاه بسیار مهم هستند. ممکن است لازم شود برای رفع کمبود مواد مغذی خاک  (NPK)از کودهای متعددی استفاده کنید. از منابع دیگر NPK میتوان به بیوسولید ها اشاره کرد. از آنجایی که آنها حاوی پاتوژن های کمتری هستند، میتوانند انتخاب سالم تری باشند.

اصلاح مقادیر NPK

اصلاح مقدار CEC

به عنوان یک پرورش دهنده، لازم است بدانید CEC چیست. ظرفیت تبادل خاک (CEC) عددی است که تعداد کاتیون هایی که یک خاک می تواند در خود نگه دارد را نشان می دهد. هر چه CEC بالاتر باشد، کاتیون های بیشتری را می توان نگه داشت. بنابراین، این عدد، می تواند تأثیر مهمی در مدیریت حاصلخیزی خاک داشته باشد. اگر نیاز به افزایش CEC خاک دارید، میتواند مواد اورگانیکی مثل کمپوست یا پیت ماس درون خاک قرار دهید.

جمع بندی :

هدف از تجزیه و تحلیل خاک کمک به کشاورزان برای دستیابی به عملکرد مطلوب و در عین حال حفاظت از محیط زیست است.مقایسه نتایج آزمایش های خاک در طول زمان بهترین روش برای ارزیابی تصمیمات مدیریت مواد مغذی است.

شما می توانید به راحتی نتایج آنالیز خاک را در نرم افزار مدیریت مزرعه  بادوم وارد کنید. با گذشت زمان، می توانید این نتایج را از طریق گزارشاتی که این نرم افزار به شما ارائه می دهد مقایسه کنید و بهترین تصمیمات را برای مزرعه‌ی خود بگیرید.

شاید سوال شما هم باشه:

آنالیز خاک چیست؟

اولین مرحله ی آنالیز خاک، جمع آوری نمونه هایی از قسمت های مختلف مزرعه است.این نمونه ها در آزمایشگاه توسط متخصصان بررسی می شوند تا pH  و مواد مغذی خاک را اندازه‌گیری کنند و در نتیجه حاصلخیزی فعلی و کمبود مواد غذایی را در خاک تعیین کنند.

آیا میتوان نتایج آنالیز خاک را وارد نرم افزار بادوم کرد؟

بله،شما می توانید به راحتی نتایج آنالیز خاک را در نرم افزار مدیریت مزرعه  بادوم وارد کنید. با گذشت زمان، می توانید این نتایج را از طریق گزارشاتی که این نرم افزار به شما ارائه می دهد مقایسه کنید و بهترین تصمیمات را برای مزرعه‌ی خود بگیرید.

امتیاز شما به این محتوا :

میانگین امتیاز این محتوا: 4.8 / 5. تعداد آرا: 4

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! اولین نفر باش!

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید