4
(5)

آیا می دانستید که رطوبت خاک حیاتی ترین جزء سلامت گیاه است؟ درست است – عدم وجود رطوبت کافی در گیاهان می تواند موجب ایجاد تنش و درنهایت مرگ گیاهان شود. بنابراین، مهم است که بدانیم رطوبت خاک دقیقا چیست و چرا اینقدر مهم است؟

رطوبت خاک چیست؟

در واژه نامه هواشناسی AMS، رطوبت خاک به عنوان “مقدار کل آب، از جمله بخار آب، در یک خاک غیر اشباع” تعریف شده است.

به زبان ساده، رطوبت خاک به آبی که بین ذرات خاک موجود است اطلاق می شود. این آب برای فتوسنتز، انتقال مواد مغذی و حفظ ساختار گیاهان ضروری است.

عوامل زیادی می توانند بر رطوبت خاک تأثیر بگذارند، از جمله بارندگی، آبیاری، تبخیر و تعرق گیاه. برای بهینه سازی آبیاری و جلوگیری از تنش خشکی گیاه نظارت بر این رطوبت امری بسیار مهم است.

رطوبت خاک چیست

رطوبت خاک چگونه بر رشد گیاه تأثیر می گذارد؟

هنگامی که سطح رطوبت خیلی کم باشد، گیاهان پژمرده می شوند و رشد آنها متوقف می شود. همچنین ممکن است نسبت به آفات و بیماری ها حساس تر شوند. برعکس، اگر سطح رطوبت خیلی زیاد باشد، گیاهان ممکن است دچار پوسیدگی ریشه و مشکلات دیگر شوند.

رطوبت ایده آل برای رشد گیاه جایی در وسط است – نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب. این به این دلیل است که گیاهان برای فتوسنتز به آب نیاز دارند، اما به اکسیژن نیز نیاز دارند. اگر خاک خیلی مرطوب باشد، آب زیاد و اکسیژن کافی برای تنفس گیاه وجود نخواهد داشت.

رطوبت خاک همچنین می تواند بر مقدار مواد مغذی که گیاهان می توانند جذب کنند تأثیر بگذارد. هنگامی که خاک خیلی خشک است، مواد مغذی قادر به حل شدن و جذب گیاه نخواهند بود. هنگامی که خاک خیلی مرطوب است، مواد مغذی می توانند از خاک خارج شده و از بین بروند.

مزایای آزمایش رطوبت خاک

اگر شما یک باغبان یا یک کشاورز هستید، می دانید که گیاهان سالم به دو چیز نیاز دارند: نور خورشید و آب. اما گیاهان شما واقعا به چه مقدار آب نیاز دارند؟ اینجاست که آزمایش رطوبت خاک مطرح می شود.

شما به راحتی با یک رطوبت سنج، می توانید به سرعت و به راحتی میزان آب دریافتی گیاهان خود را مشاهده کنید و بر اساس آن تصمیم گیری کنید و درجهت بهبود گیاهان خود عملیاتی انجام دهید.

اندازه گیری سطح رطوبت خاک مزایای زیادی دارد، از جمله:

 1. از آبیاری بیش از حد یا زیر آبیاری گیاهان خودداری کنید
 2. بهبود رشد گیاه
 3. صرفه جویی در زمان و مصرف آب
 4. کاهش تنش گیاهان

این آزمایش، یک راه سریع و آسان برای اطمینان از این است گیاهان شما مقدار مناسب آب دریافت می کنند. اگر در حال حاضر سطح رطوبت را در خاک خود آزمایش نمی کنید، ما به شدت توصیه می کنیم شروع کنید!

بهترین زمان برای آزمایش رطوبت خاک

وقتی نوبت به آزمایش رطوبت خاک می رسد، زمان بندی همه چیز است. شما می خواهید مطمئن شوید که در زمان مناسب روز و در شرایط مناسب تست می کنید. در این قسمت به نکاتی می پردازیم که به شما کمک می کند نتایج دقیق تری از تست خاک دریافت کنید:

 • صبح، قبل از اینکه خورشید فرصتی برای گرم کردن زمین داشته باشد، خاک را آزمایش کنید.
 • در صورت امکان، پس از بارش باران یا آبیاری آزمایش را انجام دهید. با این کار می توانید میزان رطوبت موجود را با دقت بیشتری بسنجید.
 • از آزمایش در شرایط  باد اجتناب کنید، زیرا این کار می تواند خاک را خشک کرده و به شما نتایج اشتباه بدهد.

با پیروی از این نکات، می توانید مطمئن باشید که دقیق ترین نتایج را از آزمایش رطوبت در خاک خود دریافت می کنید.

هر چند وقت یکبار لازم است رطوبت خاک آزمایش شود؟

به عنوان یک باغبان یا یک کشاورز، مهم است که بدانید چه زمانی و چند بار رطوبت خاک را آزمایش کنید. آبیاری بیش از حد یا کم آبی گیاهان شما می تواند منجر به مشکلاتی شود، بنابراین مهم است که آن را به درستی انجام دهید.

 • اگر گیاهان خود را داخل خانه پرورش می دهید، بایداین آزمایش را هر 1-2 هفته یکبار انجام دهید.
 • اگر گیاهان را در فضای باز پرورش می دهید، باید آزمایش را هر 2 تا 4 هفته یکبار انجام دهید.
 • اگر گیاهان را در گلخانه پرورش می دهید، باید خاک گلخانه را هر 1-2 هفته یکبار آزمایش کنید.

به یاد داشته باشید، این دستورالعمل ها کلی هستند – گیاهان شما ممکن است بسته به نوع گیاه، اندازه گیاه، آب و هوا و سایر عوامل به  بررسی کمتر یا بیشتر نیاز داشته باشند.

از نتایح آزمایش خود حداکثر استفاده را ببرید

به عنوان یک باغبان، احتمالا شما نیز میخواهید مانند بقیه از نتایج این آزمایش حداکثر بهره وری را ببرید و گیاهانی سالم تر و مقاوم تر داشته باشید.

خوشبختانه، چند مورد وجود دارد که می توانید با انجام دادن آن ها مطمئن شوید که دقیق ترین نتایج را از آزمایش خاک خود دریافت می کنید که در این قسمت به آن ها اشاره میکنیم:

 • قبل از آبیاری گیاهان، سطح رطوبت را آزمایش کنید. این به شما کمک می کند تا از آبیاری بیش از حد یا کم آبی آنها جلوگیری کنید.
 • برای بدست آوردن نتایج دقیق از رطوبت سنج با کیفیت استفاده کنید.
 • حتما نمونه های خود را در اعماق مختلف بگیرید. این به شما کمک می کند تا بفهمید سطح رطوبت خاک شما چقدر عمیق است.
 • سطح رطوبت را به طور مرتب آزمایش کنید تا گیاهان خود را سالم نگه دارید
 • آزمایش را در ساعت مختلفی از شبانه روز انجام دهید. این به شما کمک می کند تا بفهمید که چگونه سطح رطوبت خاک شما در طول زمان تغییر می کند.

پیروی از این نکات ساده به شما کمک می کند تا از این آزمایش خود حداکثر بهره را ببرید و گیاهان خود را در بهترین حالت نگه دارید.

شاید سوال شما هم باشه

رطوبت خاک چیست؟

به زبان ساده، رطوبت خاک به آبی که بین ذرات خاک موجود است اطلاق می شود. این آب برای فتوسنتز، انتقال مواد مغذی و حفظ ساختار گیاهان ضروری است.

معادل رطوبت خاک به انگلیسی چیست؟

soil به معنی خاک و moisture به معنی رطوبت است. معادل رطوبت خاک به انگلیسی soil moisture است.

آیا تست رطوبت خاک اهمیت دارد؟

بله، شما به عنوان یک کشاورز یا یک باغبان برای اینکه بتوانید آبیاری دقیق انجام دهید لازم است سطح رطوبت خاک را بدانید.

آیا آزمایش رطوبت خاک باید قبل از آبیاری انجام شود؟

بله، بهتر است اینکار را قبل از آبیاری انجام دهید تا از آبیاری بیش از حد یا کم آبی آنها جلوگیری کنید.

برای تخمین رطوبت خاک از چه ابزاری استفاده کنیم؟

برای بدست آوردن نتایج دقیق میتوانید از رطوبت سنج خاک استفاده کنید.

امتیاز شما به این محتوا :

میانگین امتیاز این محتوا: 4 / 5. تعداد آرا: 5

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! اولین نفر باش!

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید