5
(1)

مقدمه:

تاثیر آب و هوا در کشاورزی یکی از مواردی است که در صورت عدم توجه و بی اطلاعی از آن خسارات جبران ناپذیری را به مزرعه وارد خواهد آورد. کشاورز نمی تواند آب  هوا را تغییر دهد و یا با آن مبارزه نماید. ولی با پیش بینی و دریافت اطلاعات دقیق خواهد توانست جلوی خسارات احتمالی را بگیرد. همچنین با دریافت اطلاعات آب و هوا می تواند به رشد و افزایش محصول خود نیز کمک نماید.

تاثیرات آب و هوا در کشاورزی

تاثیر آب و هوا در کشاورزی:

در کشاورزی به ویژه کشاورزی مدرن بسیار در خصوص تاثیر آب و هوا در کشاورزی صحبت شده است. در این بخش به مهمترین مواردی که آب و هوا میتواند بر آن موثر باشد اشاره خواهیم کرد:

  1. مقدار ابر در طول روز و شب: درصد ابری بودن هوا به ویژه در طول روز می تواند بسیار بر محصولات کشاورزی تاثیر گذار باشد. زیرا که این مورد ارتباط مستقیم با بارندگی و میزان گرما و تابش آفتاب دارد. 
  2. یکی از مهمترین المان های تاثیر آب و هوا در کشاورزی مقدار بارش برف و باران می باشد. بارش به موقع می تواند باعث افزایش محصول و حاصلخیزی زمین شود و بارش کم و بد موقع تاثیر برعکس خواهد داشت.
  3. تقریبا برای همه محصولات حداقل و حداکثر دما و نقطه شبنم در تمام طول سال مهم و حیاتی می باشد. 
  4. رطوبت هوا که از آن  به عنوان رطوبت نسبی یاد می شود. این مورد هم از عوامل تاثیر گذار در پرورش انواع محصولات کشاورزی می باشد.
  5. باد: سرعت وزش باد و همچنین جهت وزش باد هم می تواند بسیار در پرورش برخی محصولات مهم باشد.
  6. حوادث غیر مترقبه: سرد شدن ناگهانی، گرم شدن ناگهانی، ایجاد یخبندان، بارش تگرگ، بارش برف بی موقع، سیل  و طوفان همگی از مواردی است که در صورتی که کشاورز از آن مطلع باشد می تواند تا حدودی از ایجاد خسارت جلوگیری نماید.
میزان بارش و گرما

تاثیر آب و هوا در کشاورزی و روش های مدرن کشاورزی:

از گذشته تا به امروز کشاورزان همواره به دنبال پیش بینی آب و هوا بوده و هستند و این مورد تاثیر آب و هوا در کشاورزی را نشان می دهد. در این بخش به فعالیتهای کشاورزی  که باید با در نظر گرفتن آب و هوا آنها را انجام دهیم اشاره خواهیم کرد:

  1. آبیاری: برنامه ریزی برای آب دادن به محصول، دفعات و میزان آن ارتباط مستقیم با آب و هوا و روند آن دارد. با توجه به نوع محصول و آب و هوای روزهای آینده کشاورز می تواند برای آبیاری  محصولات خود برنامه ریزی نماید.
  2. دادن کود به زمین کشاورزی: تاثیر آب و هوا در کشاورزی در برنامه ریزی برای کوددهی مهم می باشد. کوددهی باید در زمان مناسب و آب و هوای مطلوب آن نوع کود انجام شود در غیر این صورت تاثیر گذاری مناسبی نخواهد داشت. در صورتی که بدون توجه به آب و هوا کوددهی انجام شود منجر به از بین رفتن کود، عدم جذب و آسیب  به محیط زیست خواهد شد.
  3. سمپاشی: تاثیر آب و هوا در کشاورزی برای سمپاشی هم مهم و هم خطرناک می باشد. بارندگی و وزش باد از مهمترین عوامل تاثیر گذار برای این مورد می باشند. در صورتی که بدون توجه به بارندگی و سرعت و جهت وزش باد سم پاشی صورت بگیرد علاوه بر اینکه ممکن است سم تاثیری نداشته باشد باعث ایجاد خطر برای محیط زیست و انسان ها و جانداران  اطراف شود. 

اهمیت تاثیر آب و هوا در کشاورزی جدید و دلیل توجه بیش از حد به این موضوع:

با پیشرفت علم و استفاده از تکنولوژی های مدرن این آرزوی دیرینه کشاورزان در خصوص پیش بینی آب و هوا محقق شده است. با استفاده از ماهواره ها به صورت دقیق آب و هوای  3 روز تا یک هفته آینده قابل پیش بینی می باشد. این تکنولوژی امکان رویت دما، رطوبت و میزان و نوع بارندگی را ساعت به ساعت برای کشاورزان فراهم کرده است است. اهمیت اطلاع از آب و هوا تا به آنجا می باشد که نرم افزار های مدیریت کشاورزی پیشرو همچون نرم افزار بادوم، بخشی از نرم افزار خود را به اطلاعات ماهواره ای آب و هوا اختصاص داده اند.

چگونه پایش آب و هوا از طریق برنامه بادوم برای کشاورزان مفید خواهد بود ؟

در این برنامه جامع امکان گزارش دقیق تغییرات دما ۷ روزه با توجه به موقعیت مکانی مزرعه امکان پذیر است.  با استفاده از این نرم افزار همچنین گزارش دقیق تغییرات سطح رطوبت خاک و گزارش دقیق تغییرات دمای سطح خاک  در اختیار کاربر قرار می گیرد. محاسبه مجموع میزان بارش سالانه، ماهانه و هفتگی توسط این برنامه قابل اجراست. این برنامه یک برنامه جامع بوده و علاوه بر موارد فوق دارای قیمت های مدیریتی، حسابداری و موارد دیگر می باشد. با برنامه بادوم می توانید به راحتی با توجه به میزان بارش و پیش بینی میزان بارش و روند خشکسالی و یا ترسالی برنامه ریزی مناسبی  برای کاشت و آبیاری محصولات در نرم افزار انجام داد.

در انتها:

تاثیر آب و هوا در کشاورزی برای همگان مشخص است. با استفاده از برنامه های جدید به راحتی می توان از این تاثیر برداشت مثبت انجام داد. با استفاده از برنامه بادوم می توانید با کمترین هزینه یک نرم افزار جامع  در اختیار داشته باشید تا بتوانید کشاورزی دقیق و مدرن انجام دهید.

امتیاز شما به این محتوا :

میانگین امتیاز این محتوا: 5 / 5. تعداد آرا: 1

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! اولین نفر باش!

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید