3
(2)

تکنولوژی های مدرن کشاورزی

با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و فناوری های روز دنیا به پیشرفت فعالیت های متنوع کمک بسیاری کرده است. کشاورزی نیز، از آن دست فعالیت هایی است که به کمک فناوری های نوین، تحول عظیمی در خود ایجاد کرده است. هرچه استفاده از تکنولوژی بیشتر شد، روش های سنتی کشاورزی و باغداری نیز منسوخ شد و جای خود را به کشاورزی هوشمند داد. علاوه بر این، تجهیزات مورد استفاده نیز پیشرفته‌تر شد و تکنو‌کشاورزی به شکل وسیعی رشد کرده است. این روش های نوین، علاوه بر آسان کردن کشاورزی و باغداری، به سودآوری بیشتر و محصولات سالم‌تر نیز کمک می کنند.

تکنولوژی های مدرن کشاورزی طیف گسترده ای داشته و تمامی مراحلِ کاشت، داشت و برداشت را شامل می شوند. پدیده ای که پایه و اساس تکنولوژی های مدرن کشاورزی را شکل می دهد، اینترنت اشیا می باشد. تاکنون بیش از 15 تریلیون دلار سرمایه گذاری بر روی فناوری های اینترنت اشیا در کشاورزی انجام گرفته است و این رقم هر روز در حال افزایش میابد. اگر بخواهیم این فناوری را به شکلی ساده توضیح دهیم، می توانیم بگوییم که به کمک اینترنت اشیا می توان با یک گوشی تلفن همراه، امور مربوط به کشاورزی را به راحتی کنترل نمود.

از جمله مهمترین تکنولوژی های مدرن کشاورزی می توان به تصویربرداری هوایی، نرم افزارهای مخصوص باغداری و زراعت، داده های آنلاین و غیره اشاره کرد که در این محتوا به تفصیل به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

داده های هوایی

یکی از تکنولوژی های مدرن کشاورزی، داده های هوایی می باشد. تصویربرداری هوایی و آنالیز داده های حاصل از آن، به کشت دقیق و بی دردسر محصولات متنوع در زمین های زراعی کمک بسیاری می کند. در تجزیه و تحلیل این داده ها از شاخص های متعددی مانند شاخص پوشش گیاهی استفاده می شود. این شاخص، به کشاورزان کمک می کند تا با مقدار گیاهان پژمرده، نوع پوشش گیاهی محل و همچنین سلامت گیاهان منطقه آشنایی پیدا کنند.

داده های هوایی یکی از تکنولوژی های مدرن کشاورزی
استفاده از داده های هوایی

استفاده از حسگرها در کشاورزی

حسگرها یکی از تکنولوژی هایی هستند که در تمام مراحل کشاورزی به وفور بکار می روند. کشاورزان به کمک حسگرها می توانند از زمان کاشت، داشت و برداشت محصولات مطلع شوند. همچنین، بررسی کیفیت محصولات تولید شده، نظارت و کنترل تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی از دیگر مزایای استفاده از حسگرها می باشند. حسگرها در کشاورزی انواع مختلفی داشته و متناسب با نوعی که دارند، کاربرد مختلفی نیز خواهند داشت. بطور مثال، حسگرهایی برای بررسی وضعیت آب و هوا بکار می روند که برای تشخیص گستره آبی، مقدار رطوبت خاک، کیفیت خاک، میزان باران، تگرگ، آلودگی هوا و حتی خشکسالی مفید می باشند.

یکی از تکنولوژی های مدرن کشاورزی، حسگرهای وضعیت سنج حیوانات مزرعه می باشند. به کمک این حسگرها، درک اطلاعاتی از قبیل تعداد قلاده های مجهز به GPS و سیستم های زیست سنجی کار آسانی است. نوع دیگری از حسگرها، برای سنجش بذر بکار می روند. این حسگرها، مقدار کافی بذر را برای ازدیاد محصول تعیین می کنند. علاوه بر این، این نوع حسگرها می توانند سلامت بذر و محصول حاصل از آن را نیز تضمین کنند.

استفاده از حسگرها در کشاورزی
استفاده از حسگرها در کشاورزی

نرم افزارهای مدیریت مزرعه و گلخانه

یکی دیگر از تکنولوژی های مدرن کشاورزی، نرم افزارهای مختلفی هستند که برای مدیریت مزرعه و گلخانه بکار می روند. به کمک این نرم افزارها می توان اطلاعات هواشناسی، آزمایش های خاک، برگ و آب را آنالیز کرد. علاوه بر این، در نرم افزارهای گلخانه و مزرعه می توان اطلاعات تمامی پرسنل را وارد نموده و به شیفت کاری آنها تسلط کامل داشت. در این نوع نرم افزارها، نوع سیستم آبیاری قابل تغییر بوده و منابع آب به خوبی مشخص می شوند. گذشته از آن، در این نرم افزارها می توان ماشین آلات را تحت کنترل داشت. نرم افزارهای مدیریت کشاورزی و مزرعه بهترین راه برای ثبت اطلاعات اولیه ی مرتبط با عملیات کشاورزی از قبیل انواع کود، انواع سم، انواع بذر، عملیات های مربوط به هر یک از محصولات، نهاده ها، انواع ضایعات و علت خسارت های وارده به محصولات کشاورزی می باشد.

با توجه به گسترش کشاورزی مدرن در ایران در دهه های اخیر، تعداد نرم افزار های مزرعه و گلخانه در ایران افزایش یافته است. از جمله یکی از جامع ترین نرم افزارهای موجود داخل کشور میتوان به نرم افزار بادوم میباشد.نرم افزار بادوم گزارشاتی در اختیار کاربران خود قرار میدهد که با استفاده از این گزارش ها میتوان گلخانه یا مزرعه ی خود را سودآور تر و دقیق تر مدیریت کنید! 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نرم افزار مدیریت کشاورزی بادوم اطلاعات خود را وارد کنید:

علم ژنتیک؛ کلیدی برای موفقیت در کشاورزی مدرن

استفاده از علم ژنتیک تغییر و تحول عظیمی در فعالیت های کشاورزی ایجاد کرده است. مهمترین تاثیر علم ژنتیک در کشاورزی، تغییر در فرآوری مواد غذایی و محصولات کشاورزی است. البته در استفاده از این علم، توجه به سلامت انسان و محیط زیست بسیار اهمیت دارد. یکی از کاربردهای علم ژنتیک در کشاورزی، اصلاح ژنتیک مواد غذایی می باشد. به عبارت دیگر، در این روش، ساختار ژنتیکی و ویژگی های مواد غذایی و حیوانات، به نفع سلامت انسان تغییر می کنند. کاربرد دیگر علم ژنتیک، تولید گوشت مصنوعی است. این فناوری با هدف جلوگیری از کشتار دام های زنده گسترش یافت. در این روش، محققان تلاش می کنند تا ماهیچه را کشت کرده و تکثیر نمایند. این فناوری هنوز به نتیجه عملی نرسیده اما در حال بررسی می باشد.

ربات ها؛ جایگزینی برای نیروی انسانی

کشاورزی رباتیک، یکی از تکنولوژی های مدرن کشاورزی بوده که توجه بسیاری از باغداران و کشاورزان را به خود جلب کرده است. در سال های اخیر، ربات های کوچک و بزرگ جایگزین نیروهای انسانی شدند و فعالیت های مختلف کشاورزی را از کاشت تا برداشت انجام می دهند. استفاده از این ربات ها، سرعت کشاورزی را به طور چشمگیری افزایش می دهد. بعلاوه، این ربات ها می توانند با بررسی مناطق مختلف خاک، بهترین نقاط را برای کاشت بذر پیدا کنند. پهپادها نیز نوعی ربات پیشرفته بوده که برای سم پاشی زمین های کشاورزی و زراعی بکار می روند. به این ترتیب، از رشد و گسترش آفت ها جلوگیری می شود.

کشاورزی رباتیک
کشاورزی رباتیک

کوددهی و آبیاری هوشمند زمین های کشاورزی

در کشاورزی مهمترین فعالیت ها مربوط به آبیاری و کوددهی می باشد. به همین منظور، کشاورزان از تکنولوژی های مدرن کشاورزی برای آبیاری و کوددهی استفاده می کنند. همانطور که روش آبیاری قطره ای جایگزین آبیاری غرقابی شده، آبیاری هوشمند نیز جایگزین روش های دستی شده است. در این روش آبیاری، سنسورهای مختلف، با توجه به نور، آب و هوا، میزان آب و کود مورد نیاز محصولات کشاورزی را تعیین می کنند. آب و کودی که با این روش وارد خاک می شود، از خراب شدن میوه ها و سبزیجات در هوای سرد و گرم جلوگیری می کند.

نرم افزار مدیریت مزرعه و گلخانه چیست؟

یکی از تکنولوژی های مدرن کشاورزی نرم افزار های مدیریت مزرعه و گلخانه هستند.این نرم افزار ها بهترین راه برای ثبت اطلاعات اولیه و گزارش گیری برای تصمیم گیری درمورد مزرعه و گلخانه هستند.

در کشاورزی نوین از چه فناوری ای استفاده میشود؟

حسگرها، اینترنت اشیا، ربات ها و نرم افزار های مدیریت مزرعه از جمله مهم ترین تکنولوژی های کشاورزی مدرن هستند.

امتیاز شما به این محتوا :

میانگین امتیاز این محتوا: 3 / 5. تعداد آرا: 2

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! اولین نفر باش!

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید